Tanio już było

Badania Eurostatu, unijnego urzędu statystycznego, opublikowane kilka dni temu pokazały, że  energia elektryczna drożeje w Polsce najbardziej w całej Unii Europejskiej.

W ciągu roku (porównując drugie półrocze 2008 r. do drugiego półrocza 2009r.) ceny prądu wzrosły o 17,9 proc. Jeśli uwzględni się, siłę nabywczą złotówki, ceny prądu należą u nas do najwyższych w UE, gdzie średnia cena energii wynosi 16,5 euro za 100 kilowatogodzin, w Polsce zaś 13 euro. Mniej, ale ile my zarabiamy!! Energia elektryczna najtańsza jest w Bułgarii, Estonii i na Litwie, najdroższa w Danii, Włoszech, Niemczech. Z tym, że ceny prądu w takich krajach, jak Dania, Włochy (czy też Irlandia i Cypr) w ostatnim czasie spadły od 8 do 20 proc. Nie łudźmy się: prąd w Polsce tani już był. Branża potrzebuje ogromnych nakładów, właśnie jest wyprzedawana. Ceny gazu w Polsce także należą do najwyższych w Europie, wśród krajów unijnych gaz jest droższy niż u nas tylko w Szwecji.

Amerykanie podnoszą ceny na wizy

Oczekiwaliśmy zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych? I mamy odpowiedź: wizy dla Polaków nie tylko nadal będą, ale cena za nie wzrośnie, ponieważ - podał Departament Stanu USA - "rosną koszty rozpatrywania podań o wizy" Opłata za wizę turystyczną typu B1 i B2 oraz studencką typu F, M, J wzrasta ze 131 dolarów do 140 dolarów. Opłaty za  inne wizy nie emigracyjnych - dla naukowców, artystów, sportowców - osób udających się za Ocean w  ramach wymiany kulturalnej czy sportowej, także dla osób czasowo zatrudnionych w USA, w tym księży - chodzi o wizy typu L, O, P, Q, R,  będzie wynosiła 150 dolarów. Rząd amerykański zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że podnosi opłaty za wizy emigracyjne od 30 lipca br. Zdrożeją średnio o 66 proc., a tzw. zielona karta - uprawniająca do podjęcia pracy w USA zdrożeje z 395 dolarów do 1010 dolarów. Opłata przy ubieganiu się o obywatelstwo amerykańskie wzrasta do 675 dolarów (z 405 dol.). Słowem nie jest śmiesznie, ale żenująco. Powracając do wiz turystycznych, niedawno, bo w marcu tego roku, Amerykanie znieśli obowiązek wizowy dla Greków. Komisja Europejska wyraziła z tego powodu zadowolenie, dopominając się o ostatnie cztery unijne kraje, którym Stany Zjednoczone obowiązku wizowego nie zniosły. Są to: Polska, Cypr, Bułgaria i Rumunia. Nasz amerykański sojusznik i przyjaciel odpowiedział KE na to, że wyłączenie z obowiązku posiadania wiz do USA może się odbywać tylko na podstawie dwustronnych umów międzypaństwowych i po spełnieniu ścisłych kryteriów. EU nie może więc negocjować w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi.

Tauron na giełdzie

Zatwierdzony został prospekt emisyjny Holdingu Tauron Polska Energia (wcześniej występujący pod nazwą Energetyka Południe SA). - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie. Akcje Tauronu, kluczowej spółki dla naszej elektroenergetyki, która obejmuje 17 proc. obszar kraju i zatrudnia 28 tys. osób znajdą się na giełdzie. Zaoferują je inwestorom instytucjonalnym i  indywidualnym (krajowym i zagranicznym) Unicredit CAIB i Trigon Dom Maklerski. W maju 2007r. skarb państwa wniósł do ówczesnej Energetyki Południe SA akcje Południowego Koncernu Energetycznego SA z Katowic, krakowskiego Enionu SA, EnergiiPro Koncernu Energetycznego SA z Wrocławia oraz Elektrowni Stalowa Wola SA. W skład holdingu wchodzą także firmy obrotu energią: Enion Energia sp. z o.o., Pierwsza Kompania Handlowa Polska Energia sp. z o.o. oraz EnergiaPro Gigawat sp. z o.o.. W dziedzinie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych Tauron objął Jeleniogórskie Elektrownie Wodne sp. z o.o. i Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów sp. z o.o., w obszarze wydobycia węgla - Południowy Koncern Węglowy SA. Ponadto Tauron przejął też nad Elektrociepłownią Tychy SA oraz Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Katowice SA. To wszystko idzie pod prywatyzacyjny młotek. Skarb państwa jest w tej chwili właścicielem 87,8 proc. akcji holdingu. Jeden inwestor indywidualny będzie mógł kupić akcji za ok. 10 tys. zł.

Wiesława Mazur

 

 

Za: www.naszapolska.pl

© 2017 KIELCE ŚWIĘTOKRZYSKIE POLSKA ŚWIAT | pF